loading

زبان برنامه نویسی چیست؟

منتشر شده در: 12 مهر 1399 | 0 دیدگاه | 1295 بازدید

نویسنده: حامد اسلامی

برنامه نویسی یکی از جذاب ترین و پر درآمدترین شغل های دنیا می باشد. ابتدا اجازه دهید تعریف جامع و ساده ای از برنامه نویسی داشته باشیم. برنامه نویسی یعنی دستوراتی را با استفاده از یک سری قواعد خاص بنویسیم که یک سیستم مثل کامپیوتر آن را دستورات را متوجه بشود و بتواند آن ها را اجرا کند. مثل هر زبانی که در جهان وجود دارد و دیگران با آن زبان صحبت می کنند، زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد. هر زبان برنامه نویسی دارای مجموعه دارای یک سری لغات، دستورات و قواعد ساختار یافته است. با استفاده از این لغات و دستورات و قواعد می توان برنامه هایی نوشت که سیستم بتواند آن را متوجه شود و خط به خط اجرا کند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

یک برنامه نویس کسی است که با استفاده از یک زبان برنامه نویسی ، برنامه هایی را می نویسد. یک برنامه برای حل یک مشکل یا دغدغه نوشته می شود. هر چه این دغدغه پیچیده تر و بزرگ تر باشد آن برنامه معروف تر و جهانی تر می شود. همانطور که گفتیم زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند. هدف برنامه نویسان آن است که با استفاده از برنامه هایی که می نویسند یک نرم افزار یا اپلیکیشن تولید کنند. این نرم افزار یا اپلیکیشن برای یک هدف خاص مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار یا اپلیکیشن یک پکیج از مجموعه دستورات برنامه نویسی است که به یک زبان خاص نوشته شده اند. در اصطلاح به برنامه نویسی کد نویسی نیز می گویند.

انواع زبان برنامه نویسی

همان طور که گفتیم زبان برنامه نویسی نیز مانند دیگر زبان های دنیا دارای یک سری دستورات و قواعد است. امروز زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارند. اما به طور کلی زبان های برنامه نویسی یا برای برنامه نویسی تحت وب هستند و یا برای برنامه نویسی گوشی ها و گجت های هوشمند. زبان برنامه نویسی تحت وب، زبانی است که برنامه نویسی با استفاده از برنامه هایی با یک کامپیوتر می نویسد و آن ها را اجرا می کند. این زبان ها برای ساخت وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی برنامه نویسی با استفاده از این دسته از زبان ها صفحات یک وب سایت را می سازد.

نوع دیگری از زبان های برنامه نویسی زبان برنامه نویسی تحت گوشی های هوشمند و گجت های هوشمند است. این دسته از زبان ها مانند اندروید و یا سوئیفت برای برنامه نویسی گوشی ها به کار می روند. یعنی برنامه نویس با استفاده از این زبان ها برنامه هایی را با یک کامپیوتر می نویسد. این برنامه ها در گوشی های هوشمند اجرا می شوند.

هر دستور در هر زبان برنامه نویسی Statement گفته می شود. برای اجرای دستورات هر زبان نیازمند یک برنامه ویرایشگر متن سازگار هستیم تا بتوانیم دستورات را در آن نوشته و اجرا کنیم.

برنامه نویسی نیاز به دانشگاه رفتن ندارد و شما با تمرین و به صورت خودآموز می توانید یک برنامه نویس موفق باشید.


ارسال دیدگاه
دیدگاه شما بعد از تایید در قسمت نظرات نمایش داده خواهد شد.
لطفا نام را وارد نمایید.
لطفا متن دیدگاه را وارد نمایید.